End-of-Year Awards

At each year's commencement ceremony, the Humphrey School recognizes students from each master's degree program for their academic excellence. Instructors and teaching assistants are also recognized for their contributions to the Humphrey School learning community.  

To nominate a student, instructor, or group for an end-of-year award, view the full list of awards, which includes application criteria and deadlines, voting instructions, and contact information.

2021 End-of-Year Awardees

End-of-year awards were presented as part of virtual commencement ceremonies on May 15, 2021.

Erika Shepard, American Institute of Certified Planners Award

Trenton Schoenborn, Award for Excellence in Global Policy

Timothy Shebesta, Richard S. Bolan Urban and Regional Planning Fellowship

Aaron S. Williamson, Edward A. Burdick Legislative Award

Eric Howard, Gary M. DeCramer Public Leadership Award

Amy Dorman, Diversity Paper Award

Douglas Benton, Addison Coley, Cody Flannery, Benny Manibog Jr., and Sarah PaulusDiversity Capstone Award

Robbie Seltzer, Robert Einsweiler Award

Laura Paynter, Gross Family Management and Leadership Award: Individual Paper

David Gottfried, Kate Ingersoll, and Bailey Sutter, Gross Family Management and Leadership Award: Group Paper

Planning Student Organization, Jernberg Award for Student Life

Anna Crouch, Lukermann Award

Ashley Dzuik, Master of Public Affairs Research Paper Award

Corey Dawson, Master of Public Affairs Leadership Paper Award

Elika Beck, Mardi Crean, Samuel Estes, Madeline Geitz, and Emilio Vega, Lloyd B. Short Award for Best Master's Paper

Jamison Stallman and Lauren Fisher, STEP Impact Award

Dillon Taber Cummins, Jed Hanson, Caroline Ketcham, and Erika Shepard, STEP Capstone Award

Kania Mae Johnson, Student Leadership Award

Angie Fertig, Instructor of the Year and Core Course Instructor of the Year

Anna Thompson, Teaching Assistant of the Year

Expand all

2020 End-of-Year Awardees

End-of-year awards were presented as part of virtual commencement ceremonies on May 16, 2020.

Galen Ryan, American Institute of Certified Planners Award

Meredith Benesh, Richard S. Bolan Urban and Regional Planning Fellowship

Shannon Evans Engstrom, Lukermann Award

Planning Student Organization, Jernberg Award for Student Life

Shannon Evans Engstrom, Anindya Panda, Lauren Fisher, and Megan Reineccius, Lloyd B. Short Award for Best Master’s Paper

Alana Petersen, Gary M. DeCramer Public Leadership Award

Nicole Chamberlin and Aaron Williamson, Master of Public Affairs Paper Awards

Katie Burke, Tonje Boerresen, Christina Licari, and Hannah Shireman, Diversity Paper Award

Sarah Allis, Joy Hammer, and Stephanie Hallgren, Freeman Stassen Award for International Activities

Katie Burke, Student Leadership Award

Maggie Rogers, STEP Impact Award

Jane O'Malley, STEP Paper Award

Sara Parke, Edward A. Burdick Legislative Award

Sasha Hulsey, Kshitiz Karki, Olivia Reyes, and Alyssa Scott, Class of 1999 Paul and Sheila Wellstone Award for Public Action and Academic Excellence

Tyler Boesch, Teaching Assistant of the Year

Carrie Oelberger, Core Course Instructor of the Year

Geoff Maas, Instructor of the Year